...bo grotołaz to nie jaskiniowiec

PROGRAM III Ogólnopolskiego Forum Speleo

 

UWAGA!

Program ma charakter wstępny. Zastrzegamy, że mogą wystąpić w nim zmiany. Czekamy jeszcze na potwierdzenia od prelegentów/prowadzących zajęcia, na streszczenia poszczególnych bloków oraz na kolejne zgłoszenia prelekcji od uczestników.

Prosimy również o zapoznanie się z poniższymi opisami programowymi planowanych zajęć i prelekcji. Niektóre z nich wymagają zabrania dodatkowego sprzętu!

Wstępny rys harmonogramu:
Piątek: wycieczki od ok 15:00, kolacja, gry i zabawy:)
Sobota: Śniadanie ok 8:00, zajęcia od 9:00 do ok 20:00 z przerwami na posiłki, od ok 20:00 Finały Konkursów
Niedziela: Śniadanie ok 8:00, zajęcia od 9:00 do ok 17:00 z przerwami na posiłki

 

FORUM EKSPLORACYJNE

Obszary występowania jaskiń w Ameryce Południowej – prowadzący: Andrzej Ciszewski

CDN

 

KĄCIK GEOLOGICZNY

Nie wszystkie jurajskie jaskinie są krasowe – prowadzący: Andrzej Tyc

Większość adeptów taternictwa jaskiniowego rozpoczyna swoją przygodę z jaskiniami na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej, popularnej Jurze. Powodem jest duże bogactwo stosunkowo niedużych jaskiń o zróżnicowanym stopniu trudności w ich pokonywaniu, ale również tradycja organizowania na Jurze pierwszych etapów kursu taternictwa jaskiniowego. W trakcie prezentacji można się będzie dowiedzieć, że nie wszystkie jurajskie jaskinie są efektem procesów krasowych. Przybliżone zostaną ponadto zjawiska geologiczne i geomorfologiczne, które uważny grotołaz może dostrzec w podziemiach na Jurze.


Jura czerwona w kłach i pazurach (paleozoologia) – prowadzący: Adrian Marciszak

Znaleziska z terenu Jury odkrywają przed nami obraz zupełnie innego, znacznie niebezpieczniejszego świata, gdzie zagrożenie czyhało na każdym kroku. Szczątki drapieżników znane dzisiaj z afrykańskich sawann czy indyjskich dżungli, ale o znacznie okazałych posturach pochodzą z licznych jaskiniowych stanowisk z tego obszaru. Prelekcja, będąca swoistą wycieczką w przeszłość, zaprezentuje sylwetki tychże bestii z zamierzchłych czasów.


Rozwój jaskiń i krasu w Alpach – prowadzący: Jacek Szczygieł

Jaskiń alpejskich nie trzeba nikomu przedstawiać. Znamy ich głębokości, niełatwe do zapamiętania niemieckie nazwy masywów w których się znajdują, historie ich eksploracji – te heroiczne i te zabawne. Ale czy wiemy kiedy powstały, i dlaczego akurat tam? Jak wyglądały Alpy gdy najstarsze części znanych nam jaskiń się tworzyły? Spróbujmy sobie te wiedzę usystematyzować.


Warunki geologiczne oraz rozwój zjawisk krasowych na Wyżynie Wieluńskiej – prowadzący: Adam Szynkiewicz

Zjawiska krasowe na obszarze Wyżyny Wieluńskiej rozwinięte są w wapieniach górnej jury. Kras rozwijał się tu etapami. Obecnie do obserwacji dostępne są tylko niewielkie fragmenty systemów krasowych: jaskinie, ponory, wywierzyska, zapadliska. Kras jest aktywny. Najciekawsze są fragmenty kopalnych form krasowych, a zwłaszcza te, które zawierają w osadach szczątki fauny lądowej: miocenu, pliocenu, plejstocenu i holocenu.

 

WARSZTATY KARTOGRAFICZNE

Termografia jaskiniowa – prowadzący: Szymon Kostka, Adam Pyka

CDN

Fotogrametria (warsztaty) – prowadzący: Mateusz Golicz

CDN

 

RATOWNICTWO JASKINIOWE W POLSCE I NA ŚWIECIE

Nowinki i ciekawostki ze świata ratowniczego – prowadzący: GOPR+GRJ: Tomasz PIprek, Michał Macioszczyk, Paweł Jeziorny

Jeżeli ciekawi Cię jak grotołazi są ratowani poza granicami Polski, przy pomocy jakich rozwiązań taktycznych i szprzętowych, ten panel jest dla Ciebie. Podczas tego spotkania dowiesz się również czym jest “Karta Wypadku” przygotowana wspólnie przy współpracy GOPRu i GRJu i czemu ma służyć.


FORUM PRZYRODNICZE

Nietoperze w jaskiniach Polski – prowadzący: Jakub Nowak

Poznamy gatunki nietoperzy, które możemy spotkać w jaskiniach i sposoby ich odróżniania. Równie ważne będzie poznanie zasad zachowywania się w jaskini, gdy okazuje się, że te ssaki w niej zimują.

 

FORUM HISTORYCZNE

„Na Jurze zacząłem, na Jurze skończę” – prowadzący: Jerzy Zygmunt

Obecnie, po wielu latach działalności w jaskiniach prawie całego świata, nadeszła pora na realizację drugiej części tego motta, wzmocnionego kolejnym znanym hasłem, że koniec wieńczy dzieło. Ale czy można jeszcze coś atrakcyjnego „wycisnąć” z tego najbardziej znanego w Polsce obszaru krasowego? Obszaru, na którym każdy podejrzany zakamarek został wielokrotnie spenetrowany. O tym właśnie będzie zaprezentowana gawęda.


KĄCIK TECHNICZNY

Poręczowanie jaskiń pod wodą- nauka ścisła, czy sztuka piękna? – prowadzący: Witold Hoffmann

Warsztaty na podstawie zgłoszeń na listę, tylko dla osób posiadających minimum certyfikację nurkową OWD, bądź nurkujących. OK. 15 osób max. (do weryfikacji na podstawie zainteresowania)

Istnieją dwie dość mocno różniące się od siebie szkoły poręczowania- amerykańska i francuska. Czy trzeba wybierać?
Wiedza o tym jak poręczować będzie przydatna każdemu nurkowi, nawet do oznaczenia drogi powrotnej w jeziorze. Przyjrzymy się rozwiązaniom używanych w najtrudniejszych warunkach- jaskiniach, choć zdobyta wiedza przyda się każdemu kto działa pod wodą.

W toku warsztatu przejdziemy przez:

1. Typy poręczówek w zależności od ich składu chemicznego, grubości, typu plecenia i innych krytycznych cech.
2. Co to znaczy “dobrze położona poręczówka nurkowa”
3. Szkoła amerykańska i francuska. Czym jest open wrap, closed wrap i kiedy który jest lepszy? Czy nurkowi jaskiniowemu przyda się wiedza o dętkach do opon pojazdów rolniczych?
4. Walka z warunkami zastanymi–> przecież nie będziemy wiercić… Jak poradzić sobie z nietypowymi sytuacjami?
5. Line traps. Zapamiętasz bardzo dobrze co to, już po fakcie.
6. Poręczowanie w głowie – wizualizacja. “Dobry nurek jaskiniowy poradzi sobie bez poręczówki?” –> pytanie otwarte.

 

SPRAWY KTJ I TPN

Sprawy Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA oraz działalność jaskiniowa w Tatrzańskim Parku Narodowym – prowadzący: Ditta Kicińska

W czasie Forum będzie zorganizowane nieformalne spotkanie przedstawicieli klubów jaskiniowych, w czasie którego KTJ przedstawi sprawozdanie ze swojej działalności w ostatnim półroczu. Będzie to również okazja do wymiany myśli i podzielenia się problemami nurtującymi środowisko grotołazów oraz wytyczenia planów na przyszłość.

W czasie spotkania planowana jest dyskusja pomiędzy przedstawicielami TPN a środowiskiem jaskiniowym. Będzie przedstawiony aktualny stan prawny dot. udostępniania jaskiń na obszarze TPN, związana z nim przyrodnicza inwentaryzacja i monitoring jaskiń.


VARIA

         Lifting apteczki grotołaza – prowadzący: Sekcja Medyczna GRJ:
                                                                              Agnieszka Nieciąg, Andrzej Wojnarowski, Michał Zmarz

Na temat apteczki grotołaza dużo się mówiło i mówi, zwłaszcza o jej zawartości. Tym razem nie będziemy Wam podawać jej składu, lecz chcemy zaprosić każdego z Was do stworzenia własnej osobistej apteczki podczas Forum Speleo. Przynieść swoją „starą” apteczkę. Podziel się z Nami swoim doświadczeniem. My w zamian powiemy Ci o naszej zasadzie „mnie znaczy więcej” i pokażemy, że minimalizm niekiedy może iść w parze z bezpieczeństwem… A co z lekami?


Nurkowanie jaskiniowe – w labiryntach własnego umysłu – prowadzący: Witold Hoffmann

W toku ewolucji, bezwarunkowa reakcja na zagrożenie- silne pobudzenie organizmu przygotowujące go do walki, bądź ucieczki, niejednokrotnie ratowała przedstawicieli gatunku ludzkiego. Błyskawiczna ucieczka przed tygrysem na 110% możliwości organizmu, bądź walka z nim były jedną możliwością przetrwania. W przypadku sytuacji zagrożenia pod wodą- niestety, ten sam mechanizm może doprowadzić skutecznie do śmierci.

Podczas prezentacji prześledzimy zagrożenia czekające na nurków jaskiniowych, zarówno te wynikające z czynników środowiskowych, jak i pułapek naszego własnego mózgu.
Czy łatwo jest zostać “nurkiem jaskiniowym”? Oczywiście- do jaskini bardzo łatwo jest wpłynąć. W przypadku napotkania problemów- to jednak wypłynięcie z niej jest sztuką.


WYCIECZKI

Wycieczki nie tylko dla dzieci – prowadzący: Adam Szynkiewicz

Wariant 1:
Ponory i wywierzyska jury górnej:
Punkt 1. Zwiedzanie ponorów strumyka Struga w miejscowości Kolonia Lisowska.
Punkt 2. Wywierzyska przykorytowe w dolinie Warty.

Wariant 2:
Skamieniałości jury górnej:
Lisowice, szukanie skamieniałości w wapieniach górnej jury (amonity, małże, kraby, jeżowce, gabki).

Wariant 3:
Skamieniałości środkowej jury:
Okolice Załęcza Wielkiego, szukanie skamieniałości w wapieniach środkowej jury (amonity, małże, kraby, jeżowce, gabki).

Wycieczki terenowe – prowadzący: Speleoklub Częstochowa, Wieluńska Grupa Speleo

Piątek 15.03.2019r. około godz. 15:00:

Jaskinie rezerwatu “Węże”:
Rezerwat chroni położony na Wartą wapienny ostaniec jurajski – Górę Zelce.

Zachowały się tu formy krasowe sprzed epoki lodowcowej, takie jak: leje krasowe, formy krasu powierzchniowego oraz jaskinie z ciekawymi formami naciekowymi. Odkryto w nich największe w Polsce nagromadzenie szczątków kostnych przedstawicieli fauny trzeciorzędu. Na podstawie analizy znaleziska, określono jakie zwierzęta kopalne występowały na tym terenie w trzeciorzędzie.

Na Górze Zelce znajduje się 10 jaskiń krasowych. Spośród nazwanych znajdują się tam: Jaskinia Stalagmitowa (długość ok. 80 m, głębokość 13 m), Jaskinia za Kratą (długość 60 m, głębokość 17 m), Jaskinia Mała (długość ok. 26 m, głębokość 4,5 m), Jaskinia Zanokcica, Jaskinia Draba (długość ok. 35 m, głębokość ok. 4 m), Jaskinia Niespodzianka (długość ok. 90 m, głębokość ok. 17 m), Jaskinia Samsonowicza (długość 12 m, głębokość 9 m). Ta ostatnia jest uznawana za jedno z największych stanowisk paleontologicznych zarówno w Polsce, jak i w Europie.

 

KONKURSY

Konkurs fotograficzny “To, czego nie widać“ – prowadzący: Ewa Jachimkowska

Zadaniem Uczestników Konkursu jest prezentacja fotografii makro: formy skrystalizowane, nacieki, kości itp. Możesz też tę tematykę zinterpretować po swojemu, może nieco przewrotnie?:) Miejscem wykonywania zdjęć są jaskinie z całego świata: http://forumspeleo.pl/konkursy

 

ROZRYWKA

W piątkowy wieczór… CDN
A w sobotni wieczór…  CDN